O dřevěné palety je dnes obrovský zájem mezi kreativními jedinci, kteří z nich zhotovují různé formy nábytku, například konferenční stolky, manželské postele, stolky pod akvária, sedací soupravy a nástěnné knihovny. Toto je však jediná výhoda palet zhotovených ze dřeva, jinak se u nich setkáváme s mnoha problematickými jevy. Proč raději důvěřovat plastovým paletám?
Delší životnost – s dřevěnou paletou se můžete rozloučit již po několika měsících nasazení v terénu. Ostatně ono se ani nepočítá s tím, že by nějak výrazně dlouho přepravovala zboží, protože dřevo je tu vystavováno i extrémním povětrnostním vlivům a hrubému zacházení. Naproti tomu palety z plastu, ačkoli se to třeba nezdá, vydrží mnohem déle i v náročných provozních podmínkách.
Vyšší nosnost – u dřevěných Euro palet se uvádí, že unesou maximálně mezi jednou a čtyřmi tunami, pokud jsou nové a nepoškozené, v závislosti na způsobu uložení nákladu a jeho manipulaci. Palety, které nejsou označeny certifikátem Euro, mohou mít nosnost výrazně nižší. U plastových palet je naopak uváděná standardní nosnost pět tun, čímž výrobky ze dřeva jednoznačně trumfnou.
Jednoduchá údržba – udržet v čistotě dřevěnou paletu z nehoblovaných prken a trámků je v podstatě nemožné. Stačí jen trocha nečistot – prachu ze silnice, oleje, organických kyselin a dalších látek, a máte za pár dnů před sebou zašpiněný kus dřeva. Plastová paleta Schoeller Allibert je naopak hladká a velmi dobře se čistí běžnými saponáty a dezinfekcí.
Povětrnostní vlivy – plastový materiál je velmi pevný a odolný vůči všem povětrnostním vlivům, s nimiž přichází do styku. Nevadí mu prudké slunce, extrémně vysoké teploty ovzduší, extrémně nízké teploty, silná námraza a led, sníh a samozřejmě ani prach, bahno, zemina a déšť. U dřevěných palet to je tak, že čím více jsou vystavené extrémům počasí, tím více se zkracuje jejich životnost.