Nuda bývá spojována s nedostatkem sebevědomí a neschopností vytvořit si svůj vlastní program podle svého. Je až s podivem, kolik znuděných tváří mladých lidí potkáváme (nejen) ve městech a všichni mají v tomto směru společného jmenovatele: neschopnost vést svůj vlastní život a řídit se podle cizích vzorů.
Mít v životě nějaký idol, nemusí být zrovna na škodu, a pokud tento životní proces probíhá krátkodobě a ze vzoru jen čerpáme některé náměty, které přetvoříme nakonec k obrazu svému, je to v pořádku. Nejčastěji to bývají úspěšní sportovci, herci, hudebníci, podnikatelé a mladá generace se je snaží napodobit. V tomto okamžiku však bývá velmi křehká hranice mezi tím, jít svou vlastní cestou, anebo být uspokojen výhradně něčím cizím.
Frustrace versus tvořivý život
Nesebevědomí lidé pak mohou mít problémy s tím, aby přijali vlastní tvůrčí potenciál a fakt, že nikdo z nás není ničí duplikát. Vezou se pak ve vleku za někým tvůrčím, namísto aby tvořili sami. Nuda je velice závažný společenský problém a v mnoha psychologicky laděných filmech, zvláště za socialismu, kdy měli mladí lidé mnoho volného času, se tento prvek objevuje a neustále řeší.
Z nudy také vznikají problematické vzory chování a lidé, kteří se nedokážou sami zabavit a radovat ze života, dávají svou frustraci najevo až agresivním způsobem a dá se říci, že se tento vzor chování projevuje vandalismem a terorem.
V některých lidových moudrech se objevuje věta, že život je příliš krátký na to, abychom jej prožili plný problémů, nesnází, bolesti a se zdravotními problémy. Bohužel se současná společnost orientuje jiným směrem, skutečné lidské hodnoty jsou často špatně interpretovány anebo přehlíženy a souvisí to i s životním stylem mladé generace, která hledá vzor v těch starších, zkušenějších. A pokud ti nemají co nabídnout, je velice těžké udržet si své morální kvality na vysoké úrovni.